Kolejny sukces literacki

Zofia Wobik, uczennica klasy szóstej, została laureatką ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego „Ludzie wśród zwierząt, zwierzęta wśród ludzi: inspiracje literackie”, zajmując w nim pierwsze miejsce. Konkurs zorganizowany został przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Krakowie, Dwór Czeczów oraz Stowarzyszenie Dog Rescue.

Praca, biorąca udział w konkursie, musiała spełniać kilka kryteriów. Podstawowym była zgodność z wyżej wymienionym tematem, ponadto musiała nawiązywać do motta zaczerpniętego z książki Cesara Millana: „Zwierzęta w naszym życiu nie zjawiają się bez powodu: udzielają nam nauk o tym, jak zostać lepszym człowiekiem.” Konieczne było również odwoływanie się przez jej autora do innego utworu literackiego.

Nagrodzona bajka Zosi, zatytułowana „Srebrna kula”, opowiada historię dziewczynki o imieniu Alex, która za pomocą starej księgi, znalezionej na strychu opuszczonego domu, przenosi się do niezwykłej krainy, w której musi udowodnić, że na Ziemi nie panuje tylko zło, nienawiść i cierpienie, ale że żyje na niej wielu ludzi o dobrych sercach. Dziewczynka podejmuje się trudnego zadania przekonania do tego wszystkich przywódców niezwykłej planety, na której się znalazła. Alex poznaje tam i zaprzyjaźnia się z alicornem – przepięknym skrzydlatym koniem o imieniu Artax, który gotowy był poświęcić swoje życie dla uratowania jej i całej Ziemi przed grożącą zagładą.

Honorowym Patronatem konkurs objęli: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne, Instytut Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego, Katedra Informatologii i Bibliologii Uniwersytetu Łódzkiego. Przy konkursie współpracowały Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie i Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie. Patronatami medialnymi konkurs objęły: Biblioteka w Szkole oraz Biblioteki Szkolne online.

Uroczysta gala podsumowująca konkurs odbyła się w piątek 3 marca 2017 r. w Dworze Czeczów w Krakowie.

Prócz pracy Zosi, w konkursie wzięły udział również bajki napisane przez innych uczniów naszej Szkoły, tj.: Sabiny Bronikowskiej, Wiktorii Kaczmarek, Victorii Okolus oraz Oliwii Ożgi.

awh