Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Drodzy Rodzice!

Poniżej znajduje się lista polecanych przez ekspertów programu "Szkoła bez przemocy" książek. Listę podzieliliśmy na książki przeznaczone do czytania z dzieckiem i te adresowane do samych rodziców.

Lektury dla rodziców:

Jak sobie poradzić z agresją u dzieci. Poradnik dla rodziców

Dieter Krowatschek; WAM 2005

Wśród negatywnych emocji, z którymi styka się u dziecka rodzic, jest złość. Autor książki wyjaśnia mechanizmy jej powstawania. Przedstawia przykłady i najczęstsze formy agresywnych zachowań oraz wyjaśnia ich przyczyny Podaje wskazówki jak reagować w trudnych sytuacjach.. Proponuje różnorodne metody pozwalające na doraźne radzenia sobie z dziecięcą i młodzieńczą agresją.


Bernard Golden

Zdrowy gniew

Świat Książki 2004

Gniew jest naturalną emocją, którą przeżywa każdy człowiek. Proponowany poradnik dla rodziców, pomaga zrozumieć, że gniew jest nie tylko zjawiskiem normalnym, lecz może mieć także istotne znaczenie dla zdrowego rozwoju dziecka.


Campbell Ross, Suggs Rob

Jak naprawdę kochać pełne gniewu dziecko

Złość jest integralną częścią osobowości człowieka. Istotne jest jednak umiejętne panowanie nad nią, wykorzystywanie jej dla konstruktywnych celów. Dwa najwspanialsze błogosławieństwa, jakimi możemy obdarować nasze dzieci, to bezwarunkowa miłość i sztuka dojrzałego wyrażania gniewu wraz z umiejętnością panowania nad nim. Ta książka jest przeznaczona dla rodziców, którym zależy na osiągnięciu tego celu.


Arnd Stein

Kiedy dzieci są agresywne. Poradnik dla rodziców i wychowawców.

JEDNOŚĆ - Kielce 2003

Postawy rodzicielskie i styl wychowawczy ma istotny wpływ na kształtowanie się osobowości dziecka. Proponowana książka pozwala rodzicowi zdiagnozować własne preferencje w tym zakresie. Opisuje również różnorodne przejawy dziecięcej agresji a także sposoby radzenia sobie z nimi. Daje wskazówki, które pozwalają na uniknięcie rodzinnych konfliktów.


Joachim Rumpf

Krzyczeć, Bić, niszczyć. Agresja u dzieci w wieku do lat 13

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne - Gdańsk 2003

Nie każde zachowanie agresywne jest przemocą. Gdzie leży granica pomiędzy nimi i jak radzić sobie z przejawami dziecięcej złości czytelnik dowiaduje się z omawianej pozycji. Poznaje proste i wypróbowane nie inwazyjne metody pozwalające na radzenie sobie z tym problemem.


Sarah Lawson

Jak pomóc zastraszonemu dziecku. Poradnik dla rodziców i wychowawców

JEDNOŚĆ 2006

Przemoc wśród najmłodszych to poważny problem, którego nie wolno bagatelizować, nie wolno pozostawić dzieci bez pomocy! One tak jak dorośli ulegają negatywnym emocjom, bardzo często nawet ich nie rozumiejąc. Od ich opiekunów, rodziców i wychowawców zależy, w jaki sposób poradzą sobie z doświadczaną przemocą i z tą, którą same inicjują.

Autorka uświadamia czym jest agresja, kim jest agresor, a kim ofiara, jakie czynniki kształtują obie postawy oraz jak można skutecznie z nimi walczyć, by agresja i przemoc nie miały nad młodymi ludźmi władzy.


Wspólne czytanie dla dzieci i rodziców:

Reider Katja

Nie kłóćmy się już. Opowiadania które pomogą pogodzić się dzieciom.

Jedność 2005

Wychowanie to także nauka ról społecznych. Jedną z nich jest bycie kolegą, koleżanką. Przy zawiązywaniu przyjaźni pojawiają się sytuacje konfliktowe prowadzące do sprzeczek. Jak je w prosty sposób rozwiązywać wskazują opowiadania zawarte w tej książeczce.


Christine Adams, Robert J. Butch

Świetny ze mnie dzieciak! O poczuciu własnej wartości

Edycja Św. Pawła 2003

Poczucie własnej wartości jest podstawą prawidłowego rozwoju osobowości dziecka. Jej rozwijanie wymaga jednak mądrego wsparcia ze strony dorosłego. Proponowana pozycja w ciepły i przyjazny sposób wzmacnia w dziecku pozytywne wartości. Jest wspaniałą propozycją do wspólnej lektury pogłębiającej więź pomiędzy dzieckiem a rodzicem.


Michaelene Mundy

Szkoła może być fajna!

Edycja Św. Pawła 2003

Szkoła to podstawowe środowisko mające wpływ na zachowanie dziecka. Od relacji jakie nawiązuje w niej, zależy nie tylko jego samopoczucie oraz poziom osiągnięć edukacyjnych ale także rozwój jego osobowości i wrażliwości. Autorka daje młodemu czytelnikowi praktyczne wskazówki pozwalające rozwiązać szkolne problemy. Uczy młodego czytelnika jak w nieinwazyjny sposób radzić sobie z trudnościami wynikającymi z wchodzenia w dorosłe życie. Promuje wizerunek szkoły jako miejsca przyjaznego dla dziecka.


Michaelene Mundy

Każdy czasem wpada w gniew

Edycja Św. Pawła 2004

Gniew jest jedną z emocji, która niezależnie od woli pojawia się w naszym życiu. Proponowana książka w przyjazny sposób uczy młodego czytelnika jak pozytywnie i spokojnie radzić sobie z negatywnymi emocjami.


Erika Meyer-Glitza

Kiedy Pani Złość przychodzi z wizytą. Terapeutyczne opowiadania dla impulsywnych dzieci.

JEDNOŚĆ - Kielce 2004

Niejednokrotnie wybuchy złości, ataki buntu i niszczenia wszystkiego wokół siebie są wynikiem frustracji i braku umiejętności komunikowania się. Opowiadania zawarte w książce są próbą przeobrażenia wewnętrznej agresji w cenną energię życiową.


dr Kathleen G. Nadeau, dr Hellen B. Dixon

Naucz się opanowania i koncentracji. Poradnik dla dzieci z ADHD i ich rodziców, wychowawców i pedagogów

Seria: TA KSIĄŻKA CIĘ ROZUMIE

Wydawnictwo Euro-Edukacja, Warszawa 2006

Często przyczyną zachowań agresywnych są różne zaburzenia. Jednym z nich jest ADHD. Proponowana książka jest wyjątkowa, ponieważ skoncentruje się na dziecku i napisana jest z jego perspektywy widzenia świata i myślenia o nim.

Książka dostarcza praktycznych rozwiązań, możliwych do wykorzystania w życiu rodzinnym i w warunkach szkolnych, bez nakładów finansowych.


dr Gary Fisher , Rhoda Cummings

Przewodnik przetrwania. Możesz być zwycięzcą

Seria: TA KSIĄŻKA CIĘ ROZUMIE

Wydawnictwo Euro-Edukacja, Warszawa 2006

Pozycja w przygotowaniu- przewidywany termin wydania : październik 2006

Jest to książka skierowana do dzieci mających trudności w nauce (dysleksja, dysgrafia, itd.). W prosty, ciepły, a zarazem fachowy sposób odpowiada na szereg pytań dotyczących problemów z nauką. Jednocześnie dostarcza całej palety praktycznych wskazówek, jak radzić sobie z kłopotami tak w szkole, jak i w domu. I najważniejsze: inspiruje dzieci do pracy nad sobą oraz utwierdza w przekonaniu, że wszystkie dzieci mogą osiągać wspaniałe wyniki!


dr Gary Fisher , Rhoda Cummings

Szkolny przewodnik przetrwania. Jak dzieci z trudnościami w nauce mogą uczyć się łatwiej i przyjemniej

Seria: TA KSIĄŻKA CIĘ ROZUMIE

Wydawnictwo Euro-Edukacja, Warszawa 2006

Kontynuacja Przewodnika przetrwania. Narzędziem niezbędnym do dobrego funkcjonowania w społeczeństwie, w którym można spotkać się z brutalnością i przemocą jest pozytywna samoocena- najważniejsza umiejętność psychologiczna. Powyższa propozycja to istna kopalnia wskazówek i pomysłów dla dzieci mających trudności w nauce. Radzi, jak uczniowie powinni organizować sobie naukę, jak łatwiej i przyjemniej się uczyć, przedstawia różne strategie przyswajania wiedzy.


dr Gershen Kaufman, dr Lev Raphael, Pamela Espeland

Poznaj sam siebie - Bądź sobą. Jak kształtować silną osobowość i pozytywną samoocenę u dzieci.

Seria: TA KSIĄŻKA CIĘ ROZUMIE

Wydawnictwo Euro-Edukacja, Warszawa 2006

Wydanie I

Książka pomaga kształtować pozytywną samoocenę, uczy asertywności, pozwala odkrywać swoje talenty. W prostych słowach i przykładach wziętych z życia uczy jak bronić się przed agresją innych, jak radzić sobie z trudnymi wyzwaniami w życiu.


Rachel Rashkin

Poczuj się lepiej. Spokojnie, to tylko terapia.

Seria: TA KSIĄŻKA CIĘ ROZUMIE

Wydawnictwo Euro-Edukacja, Warszawa 2006

Poczuj się lepiej - Spokojnie, to tylko terapia ujawnia co jest sensem terapii, kim jest terapeuta, co dzieje się podczas sesji terapeutycznej. Książka przeznaczona dla dzieci, rodziców i pedagogów. Książka napisana jest w formie pamiętnika 12-letniej dziewczynki prowadzonego w trakcie roku, który rozpoczął się smutno, źle, a kończy się z pomocą terapii powrotem uśmiechu i zadowolenia.

Brak wydarzeń

facebook