Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

Inauguracja nowego roku szkolnego 2019/2020 zbiegła się w czasie z 80-tą rocznicą wybuchu II Wojny Światowej. 1 września 1939 roku nasze prababcie i nasi pradziadkowie, osoby urodzone przed wybuchem wojny, nie poszli do szkoły. To właśnie ich nazywamy dzisiaj Dziećmi Wojny, wojny, która przerwała ich beztroskie dzieciństwo, przysparzając im przez kolejne lata wielu dni pełnych cierpień i smutku, niejednokrotnie nawet odbierając im życie.
Społeczniość Czwórki postanowiła przyłączyć się do akcji „Przerwany Marsz...”, by uczcić pamięć Polskich Dzieci Wojny. Dzięki akcji seniorzy, którym wojna przerwała edukację we wrześniu 1939, wraz z dziećmi i młodzieżą, inaugurując nowy rok szkolny 2019/2020, symbolicznie dokończą przerwaną osiemdziesiąt lat temu naukę.
Na uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego zaproszono Polskie Dziecko Wojny, mieszkankę Czechowic-Dziedzic, Panią Helenę Wojtas. Jej wizyta w naszej szkole stała się możliwa dzięki staraniom dyrekcji i nauczyciela języka polskiego Pani Alicji Wojtas-Herok, prywatnie wnuczki Pani Heleny. Po powitaniu gości przez Panią dyrektor Bożenę Głąbek mogliśmy wysłuchać wspomnień Pani Heleny z czasu wybuchu wojny. Następnie Pani dyrektor Joanna Bogus, w imieniu gościa, odczytała Apel Polskich Dzieci Wojny o Pokój na Świecie, który wszyscy zgromadzeni przyjęli gromkimi brawami.
Na szczęście, dzisiaj żadne dziecko nie ma pojęcia, co to znaczy być dzieckiem w czasie wojny. Dzięki wytrwałości Polskich Dzieci Wojny kolejne młode pokolenie Polaków mogą spokojnie rozpoczynać edukację pod okiem swoich nauczycieli, wychowawców i opiekunów. Dziś nasza społeczność szkolna powiększyła się o uczniów klas pierwszych, którzy dziś po raz pierwszy w historii szkoły składali ślubowanie na sztandar szkoły.
Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego zakończył występ słowno-muzyczny uczniów klas 5 pod opieką wychowawców.
 
Pełna relacja z realizacji projektu "Przerwany marsz..." dostępna jest w zakładce Projekty.
Więcej zdjęć można obejrzeć w galerii: https://photos.app.goo.gl/UE5rfuLRcRUrgedT7
 bg, kzd
Brak wydarzeń

facebook