Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Patriotycznej

W ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polską niepodległości we wtorek 13 listopada w naszej Szkole odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Patriotycznej pod Honorowym Patronatem Burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta. W konkursie wzięło udział siedemnaścioro uczestników z dziewięciu gminnych szkół. W jury konkursu zasiedli: pani Ewa Kmiecik-Wronowicz – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach, pan Mirosław Olek – dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych oraz pan Jacek Cwetler – Przewodniczący Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic.
Uczniowie rywalizowali ze sobą w dwóch kategoriach: klasy IV-VI oraz VII-VIII. Jury, biorąc pod uwagę: dobór repertuaru, rozumienie i stopień przyswojenia tekstu, dykcję, ekspresję oraz swobodę wypowiedzi, wyłoniło zwycięzców.
W pierwszej kategorii wiekowej czołowe miejsca zajęły: Weronika Moc i Julia Borko – uczennice Szkoły Podstawowej nr 5 im. Mikołaja Kopernika oraz Jagoda Gorel – uczennica naszej szkoły. Wśród klas VII-VIII pierwsze miejsce zajął Dawid Skrbeński, uczeń Szkoły Podstawowej nr 6 im. Ignacego Łukasiewicza, drugie Anastazja Waliczek, a trzecie zajęła Dominika Masny – uczennice Szkoły Podstawowej nr 8 im. Janusza Kusocińskiego.
W czasie obrad jury uczestnicy konkursu oraz zgromadzona publiczność wysłuchała kilku pieśni patriotycznych m.in. Przybyli ułani pod okienko, O mój rozmarynie, Pierwsza kadrową, Echo dawnej piosenki, Jak to na wojence ładnie, wykonanych przez szkolny zespół wokalny oraz zespoły fletowe, przygotowane przez panią Urszulę Szkucik-Jagiełkę.
Oczekiwanie na werdykt jury umiliła publiczności Natasza Janik, recytując fragment opowiadania Joanny Papuzińskiej pt. Asiunia. Uczennica klasy trzeciej za recytację wspomnianego fragmentu prozy otrzymała drugie miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim w kategorii klas I-III.
Konferansjerkami, które zadbały o odpowiednią kolejność występów, były uczennice klasy 6b: Kinga Bronikowska, Weronika Kaczmarek i Victoria Okolus.
Konkurs odbył w ramach projektu Młodzi Patrioci z „Czwórki”, zorganizowany został przez nauczycielki naszej szkoły: panią Celinę Foksińską-Gancarczyk, panią Ewę Głowacką i panią Alicję Wojtas-Herok.
Wszyscy uczestnicy konkursu recytatorskiego otrzymali pamiątkowe dyplomy, długopisy i kubki z logo Szkoły, a zwycięzcom dodatkowo wręczono nagrody książkowe oraz upominki ufundowane przez Urząd Miejski.

awh