Projekt BAKCYL

W piątek 11 maja 2018 roku uczniowie klasy szóstej uczestniczyli w projekcie BAKCYL, przygotowanym przez Warszawski Instytut Bankowości.
Projekt BAKCYL to stały proces przekazywania młodzieży, przez pracowników bankowych, praktycznej wiedzy finansowej i umiejętności wykorzystywania usług finansowych, tak aby ułatwić im świadomy i pomyślny start w dorosłe życie w nowoczesnym społeczeństwie.
W naszej szkole warsztaty przeprowadziła pani Beata Goliasz, trener – wolontariusz  z banku. Trzygodzinny cykl obejmował następujące tematy: Twoje pieniądze, Zasady bezpiecznego pożyczania, Od oszczędzania do inwestowania.
Lekcje przeprowadzone zostały w formie wykładu interaktywnego z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej, ćwiczeń, gier dydaktycznych i filmików edukacyjnych. Uczniowie wprowadzeni zostali w świat codziennych finansów, tak aby potrafili wybrać dla siebie odpowiednie usługi finansowe na starcie w dorosłość oraz potrafili zabezpieczyć swoje potrzeby na przyszłość.
W czasie zajęć szóstoklasiści dowiedzieli się, na czym polega zawód bankowca, co to jest pieniądz, przychód. Tworzyli własny budżet, uwzględniając swój przychód i wydatki związane ze swoimi zachciankami. Aktywnie uczestniczyli w rozmowie na temat bezpiecznego posługiwania się kartami płatniczymi, bezpiecznymi płatnościami w internecie i płatnościami mobilnymi. Poznali pojęcia lokaty i kapitalizacji odsetek. Pani Goliasz przestrzegała ich również przed oszustami i piramidami finansowymi.
W trzeciej części cyklu dzieci poznały zasady bezpiecznego pożyczania, dowiedziały się, kiedy można pożyczać pieniądze, jakie są różnice między kredytem a pożyczką, co to jest „spirala zadłużenia” i jak w nią nie wpaść oraz poznały wiele innych zagadnień i pojęć związanych z bankowością.
Były to bardzo ciekawe zajęcia, szóstoklasiści z wielkim zaciekawieniem słuchali i aktywnie brali udział w warsztatach Nie było czasu na nudę. Na koniec każdej części uczniowie brali udział w grze „Milionerzy”, gdzie odpowiadali na pytania, które dotyczyły poruszanych zagadnień.
Na pewno jeszcze nie raz uczniowie naszej Szkoły będą mieli możliwość wzięcia udziału w tym jakże ciekawym i pouczającym projekcie edukacji finansowej – BAKCYL.

kw