listopad 2015 (kl. 5)

Zad. 1
Marek spojrzał na zegarek. Zegarek wskazywał 15:06. Zauważył, że sumy cyfr liczby wyrażającej godziny i wyrażającej minuty są takie same i są równe 6. Ile razy między 15:00 a 16:00 wskazania zegarka będą miały taką własność?

Zad. 2
W każdej z czterech kieszeni swojej bluzy Tomek ma tylko monety pięciozłotowe. W każdej z nich ma ich inną liczbę, ale nie więcej niż 4. Ile monet ma Tomek w swojej bluzie i jaką kwotę one stanowią?

Zad. 3
Z małych sześciennych klocków o krawędzi długości 1cm Tomek buduje sześcian o krawędzi długości 5cm. Ile klocków musi jeszcze dołożyć?

cube

Zad. 4
W puste pola „liczbowej krzyżówki” wstaw liczby tak, aby wszystkie działania były poprawne.

crossword

Zad. 5
Na przyjęciu urodzinowym przebywało 11 dzieci. Ważyły one odpowiednio 19 kg, 18 kg, 21kg, 20 kg, 27 kg, 24 kg, 31kg, 36 kg, 39 kg, 51 kg i 24 kg. Najstarsze z nich ważące 51 kg musiało opuścić przyjęcie. Reszta dzieci postanowiła zabawić się w przeciąganie liny i w związku z tym chciała podzielić się na dwie grupy tak , aby łączna waga osób w każdej grupie była taka sama. Czy taki podział jest możliwy?