Gminny Konkurs Historyczny

31 marca 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Królowej Jadwigi w Czechowicach – Dziedzicach przeprowadzono Gminny Konkurs Historyczny „Bitwy i broń II w. ś.” Patronat nad konkursem objął Burmistrz Czechowic – Dziedzic Pan Marian Błachut, fundując nagrody dla uczestników.

W konkursowe szranki stanęło 30 zawodników ze szkół podstawowych naszej gminy. Uczestnicy zastali podzieleni na dwie kategorie wiekowe: uczniowie klas IV-VI oraz uczniowie klas VII-VIII. Wszyscy musieli wykazać się znajomością militariów, postaci historycznych, największych bitew z tegoż okresu jak i wiadomościami dotyczącymi walk w okolicach naszego miasta tak w 1939, jak i 1945 r.

Wyniki rywalizacji konkursowej w kategorii dzieci młodszych (klasy IV-VI) przedstawiają się następująco:

I miejsce Wojciech Budka ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Czechowicach-Dziedzicach pod opieką mgr Soni Łęczek.

II miejsce Rafał Kieszek ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. Księdza Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach pod opieką mgr Pawła Kowalczyka.

III miejsce ex aequo zajęło trzech uczestników: Piotr Filapek ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Królowej Jadwigi w Czechowicach-Dziedzicach pod opieką mgr Stefani Jachnik oraz Nikodem Kuboszek i Szymon Targosz ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Orła Białego w Czechowicach – Dziedzicach pod opieką mgr Soni Łęczek.

W kategorii dzieci starszych (klasy VII-VIII) zwycięzcami zostali:

I miejsce Karol Sałata ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Królowej Jadwigi w Czechowicach-Dziedzicach pod opieką mgr Stefani Jachnik

II miejsce Hubert Mośka ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Kazimierza Wielkiego w Czechowicach-Dziedzicach pod opieką mgr Beaty Olek i mgr Edyty Głombek

III miejsce Igor Kołoczek ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Orła Białego w Czechowicach – Dziedzicach pod opieką mgr Soni Łęczek.

Ze względu na niewielką różnicę punktową Jury konkursowe przyznało także miejsce czwarte i piąte, nagrodzono także:

IV miejsce Mateusz Krysta ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Powstańców Śląskich w Ligocie pod opieką mgr Renaty Kopeć

V miejsce Krystian Drożdż ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Juliusz Słowackiego w Czechowicach – Dziedzicach pod opieką mgr Stefani Jachnik.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy a zwycięzcy upominki książkowe ufundowane przez Burmistrza naszego miasta.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy ogromnej wiedzy i umiejętności rozpoznawania militariów i wydarzeń z okresu II w. ś. Podkreślić należy, że różnice pomiędzy miejscem na podium były niewielkie.

Wielką wdzięczność wyrażam osobom, które walnie przyczyniły się do sprawnego przeprowadzenia konkursu, szczególnie komisji konkursowej w składzie: mgr Stefani Jachnik, mgr Renacie Kopeć, mgr Edycie Głombek i mgr Pawłowi Kowalczykowi.

Dziękuję także Pani Renacie Nawrockiej i Patrycji Janik za koordynację wszelkich działań związanych z logistyką konkursu.

Dziękujemy wszystkim opiekunom i rodzicom, którzy poświęcając swój czas i energię, walnie przyczynili się do sukcesów swoich wychowanków.

Dziękuję gospodarzowi, Dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 2 Pani mgr Agacie Szymańskiej, za możliwość przeprowadzenia tej imprezy w szacownych murach tejże szkoły.

Szczególne podziękowania należą się Burmistrzowi miasta Czechowice – Dziedzice za otoczenie patronatem konkursu oraz ufundowanie nagród jak i wieloletnie wspieranie naszych działań.

Stanisław Gola