Spotkanie czytelnicze z kustoszem

W piątek 30 listopada  uczniowie z klas 2-6 zostali zaproszeni na „spotkanie z książką”, które tym razem upłynęło pod hasłem „Jestem Polką, Polakiem – Polska to mój kraj!” Na spotkanie czytelnicze został również zaproszony – Kustosz Izby Regionalnej w Czechowicach-Dziedzicach, pan Jacek Cwetler, który jak nikt inny zna historię naszego miasta.

Spotkanie było okazją do podsumowania projektu patriotycznego „Młodzi patrioci z Czwórki”, realizowanego przez 5 nauczycieli naszej szkoły: p. Celiny Foksińskiej-Gancarczyk, p. Lidii Kumorek, p. Alicji Wojtas-Herok, p. Patrycji Moś i p. Ewy Głowackiej. Tematyka związana była oczywiście z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na początku spotkania uczniowie przywitali zacnego gościa. August –uczeń piątej klasy-  pięknie zagrał utwór Fryderyka Chopina, a uczennice kl. 4b i 5c wyrecytowały wiersz „To Polska”. Następnie pan Jacek został poproszony o przeczytanie fragmentu opowiadania „Miasto z lwem w herbie. Legiony Piłsudskiego” autorstwa Kazimierza Szymeczki z książki „Walka o wolność: 10 opowiadań z czasów rozbiorów”. Po przeczytaniu opowiadania i zachęceniu do wypożyczenia książki, Kustosz opowiedział dzieciom kilka ciekawostek z  „naszego podwórka”. Uczniowie dowiedzieli się o powstaniu w Dziedzicach Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, które było piątym z kolei gniazdem sokolskim założonym na Śląsku Cieszyńskim na przełomie XIX i XX wieku, a także o wymarszu czterdziestu ochotników z Czechowic, Dziedzic i okolicznych miejscowości, należących do dziedzickiej Polowej Drużyny Sokolej, która razem z innymi legionistami przyniosła Ojczyźnie niepodległość.

Na zakończenie podsumowano konkursy, w których dzieci brały udział, a nasz gość wręczył drobne upominki.

eg