Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Sprawozdanie z realizacji projektu humanistycznego

liga naukowa

Na spotkaniach zespołu projektowego realizowane były poszczególne punkty planu realizacji. Podczas pierwszego spotkania – inicjującego projekt – omówione zostały główne cele i zadania. Na kolejnych zajęciach konsultacyjnych członkowie zespołu projektowego zapoznali się z etapami powstawania książki oraz przeanalizowali bajki i baśnie pod kątem gatunkowym. Następne spotkania poświęcone były zapoznaniu się z niezwykle przydatnym i popularnym środkiem dydaktycznym, jakim jest lapbook – edukacyjne portfolio, tzw. „książka na kolanach” oraz na wykonaniu swoich indywidualnych teczek tematycznych, których zakres obejmował pojęcia związane z bajką i baśnią, jak również ze znanymi twórcami tych gatunków.
Kolejne zajęcia konsultacyjne mijały na wspólnym czytaniu wybranych utworów polskich i zagranicznych pisarzy, przekształcaniu zakończeń znanych baśni oraz wymyślaniu nowych, fascynujących opowieści. Dzieci tworzyły również krótsze i dłuższe ciekawe historie zainspirowane wyrzuconymi obrazkami w grze Story Cubes, wyrazami utworzonymi na planszy gry słownej Scrabble oraz niezwykłymi kartami Dixit Odyseja, w których każdy obraz „wart jest tysiąca słów”. Zespół projektowy podjął także próby stworzenia e-książeczek u usłudze StoryJumper oraz komiksów za pomocą internetowego narzędzia ToonDoo.
Najwięcej wysiłku zespół projektowy włożył w przygotowanie, przeprowadzenie i opracowanie ankiet skierowanych do dzieci i dorosłych, które miały na celu zbadanie poziomu czytelnictwa baśni i bajek, sprawdzeniu znajomości wyżej wymienionych gatunków oraz ich autorów. Ponadto w pracowni polonistycznej zorganizowany został „Baśniowy kącik” – wystawa wielu bajek i baśni z różnych kręgów kulturowych. „Baśniowy kącik” cieszył się zainteresowaniem uczniów, rodziców, dziadków oraz gości odwiedzających Szkołę Podstawową nr 4 im. Orła Białego. Zespół projektowy wziął również udział w spotkaniu z pisarką, panią Renatą Piątkowską, z którą udało się przeprowadzić krótki wywiad, dotyczący pracy pisarskiej.
Członkinie Zespołu Projektowego poświęcały swój wolny czas na samodzielne pisanie bajek i baśni, które ostatecznie zostaną włączone do zbioru. Dziewczynki czytały również swoje utwory literackie młodszym kolegom i koleżankom, którzy z uwagą przysłuchiwali się nieznanym opowieściom. Efekty pracy zostaną zaprezentowane przed Komisją 17 maja w Urzędzie Miejskim.

awh

Brak wydarzeń

facebook