styczeń 2016 (kl. 6)

Zad. 1
Na trzydniową wycieczkę w góry  pojechało 45 uczniów i 5 opiekunów. Ogólny koszt wycieczki wyniósł 9000 złotych. Opłata za autokar stanowiła 1/5 ogólnych kosztów wycieczki, noclegi uczestników wycieczki to 3/10 ogólnych kosztów wycieczki, a wyżywienie to 3/5 pozostałej części pieniędzy. To co pozostało po opłatach obowiązkowych przeznaczono na bilety wstępu i inne wydatki. Ile kosztowało wyżywienie dla jednego uczestnika na wycieczce? Ile pieniędzy wydano na bilety i inne wydatki?

Zad. 2
Na zawody przyjechało 120 osób. Dziewczęta stanowiły 40% uczestników zawodów. Wśród chłopców 15 skakało w dal, 12 rzucało piłeczką palantową, 27 biegało na 60m, a pozostali biegali na 1000m. Ile procent chłopców biegało na dłuższym dystansie?

Zad. 3
Jeden z uczniów klasy czwartej powiedział: 1/4 moich kolegów ma lepszy stopień niż ja, 1/3 ma gorszy stopień, a pozostałych 15 ma taki sam stopień jak ja. Ilu uczniów liczy ta klasa?

Zad. 4
Turysta w ciągu trzech dni przeszedł 84 km. Drugiego dnia o 4km więcej niż pierwszego dnia, a w trzecim dniu dwa razy więcej niż w drugim dniu. Ile km przeszedł turysta każdego dnia?

Zad. 5
Suma trzech kolejnych liczb parzystych wynosi 240. Jakie to liczby?