kwiecień 2016 (kl. 5)

Zad. 1
Trzej koledzy chcą kupić program edukacyjny, który kosztuje 400zł. Antek dał 3/5 całej kwoty, Bolek wpłacił ¼ pozostałej sumy. Czarek i Darek wpłacili po ½ sumy, której jeszcze brakowało, aby kupić program. Oblicz, ile pieniędzy dał każdy z chłopców.

Zad. 2
Jeżeli pizzę pokroimy na jednakowe kawałki i każdemu dziecku damy po trzy, to zostanie jeden kawałek, a jeżeli chcielibyśmy dać po cztery kawałki, to zabraknie dwóch kawałków. Na ile kawałków pokrojono pizzę i ile dzieci zasiadło do jedzenia?

Zad. 3
Uczniowie z klasy V otrzymali z testu z matematyki oceny pozytywne. Czwórek było 2 razy więcej niż trójek, piątek 3 razy więcej niż trójek, a szóstek tyle samo co trójek. Były cztery oceny dopuszczające. Test pisało 25 uczniów. Ilu uczniów otrzymało co najmniej ocenę dobrą?

Zad. 4
Kolarze przejechali 120km i mają do przejechania jeszcze 2/3 całej trasy. Jak długa jest trasa? Wykonaj rysunek pomocniczy.