Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Jak dbać o zdrowie Czwórka i PHILIPS podpowie

 

W dniach 9-10.11.2016 r. w Szkole Podstawowej nr 4 im. Orła Białego w Czechowicach-Dziedzicach realizowany był projekt edukacyjny „Jak dbać o zdrowie Czwórka i PHILIPS podpowie” w ramach współpracy szkoły z InicJaTyWy z Philipsem. Uczestniczyli w nim wolontariusz Philips Lighting Bielsko, pan Dawid Lurka, który był inicjatorem i pomysłodawcą całego projektu oraz dzieci korzystające ze świetlicy szkolnej, w większości uczniowie klasy 2b wraz z wychowawcami świetlicy i pedagogiem szkolnym.
W trakcie dwudniowych spotkań uczniowie poznali zasady dotyczące zdrowia, w tym zwłaszcza zdrowego odżywiania oraz starano się im uświadomić jak olbrzymią wartość ma spożywania pierwszego śniadania. Spotkanie miało formę warsztatów, gdyż w ten sposób chciano zaktywizować dzieciaki, aby to one same wybierały to co zdrowe dla ich organizmów. W tematykę spotkania wprowadził dzieci wolontariusz PLB, pan Dawid Lurka poprzez przygotowaną przez siebie prezentację „Zasady zdrowego odżywiania”. Dzieci obejrzały ją w wielkim skupieniu i z uwagą wysłuchały wszystkich przekazanych im przez wolontariusza informacji, dzięki czemu wzorcowo wykonały dalsze powierzone im zadania. Dzieci poznały rodzeństwo Basię i Marka, którymi musiały na najbliższe dwa dni zaopiekować się tak, aby zmienili oni złe nawyki żywieniowe.
Każde dziecko otrzymało kartę pracy, na której zadaniem uczniów było odczytanie znaczenia produktów umieszczonych na nich poprzez wyjaśnienie plusów i minusów dla ich zdrowia oraz dla prawidłowego rozwoju organizmu. Następnie w formie zabawy uczniowie umieszczali na postaciach rodzeństwa produkty służące zdrowiu, a szkodliwe umieszczali na potworze Wszystkojadzie. Dzieci wybierały to, co jest zdrowe dla organizmu, zaznaczały to, co należy ograniczać oraz to, co jest szkodliwe. Dzięki powyższym zajęciom, uczniowie zdobywali informacje o dobrych wzorcach żywieniowych i konieczności dbania o higienę osobistą.
Dowodem tego było wykonanie przez dzieci pięknych oraz trafnych pod względem tematycznym prac plastycznych w ramach ogłoszonego w pierwszym dniu projektu konkursu plastycznego „Dbam o zdrowie jak Basia i Marek”, którego rozstrzygnięcie było wyzwaniem dla jury.
Zwieńczeniem akcji było wykonanie przez uczniów zdrowych, pożywnych kanapek oraz spożycie ich w trakcie wspólnego porannego śniadania wraz z wolontariuszem. W trakcie śniadania pod hasłem „Śniadanie Daje Moc” uczniowie odpowiadali na pytanie, dlaczego warto jeść pierwsze śniadanie i jakich zasad należy przestrzegać, by dbać o własne zdrowie. Największą atrakcją była jednak dla dzieci niespodzianka przygotowana przez pana Dawida Lurkę - możliwość obserwacji pod lupą mikroskopu pleśni powstającej na zepsutym jedzeniu. Atrakcja ta byłaby niemożliwa, gdyby nie udział w projekcie i zakup dla szkoły przez firmę Philips Lighting Bielsko tak cennych pomocy dydaktycznych, których wcześniej szkoła nie posiadała.
W nagrodę za aktywne uczestnictwo w akcji każdy uczeń otrzymał pamiątkową „piramidę zdrowia” oraz jogurt naturalny jako symbol produktu wartościowego dla organizmu.
Na zakończenie akcji uczniowie oglądali swoje prace plastyczne, które zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym oraz gazetkę szkolną „Jak dbać o zdrowie Czwórka i Philips podpowie - zasady zdrowego odżywiania”.
Społeczność Szkoły Podstawowej nr 4 im. Orła Białego w Czechowicach-Dziedzicach składa serdeczne podziękowania panu Dawidowi Lurce za pomysł projektu i pomoc w jego realizacji. Gorące podziękowania składamy też na ręce Philips Lighting Bielsko za przekazane nam środki pieniężne w wysokości 2 tys. złotych, które przeznaczone zostały na zakup 5 sztuk mikroskopów i druk materiałów promocyjnych.

Pozostałe zdjęcia dostępne pod adresem: https://goo.gl/photos/VtnfxJrwaCNSsefk6

 

Brak wydarzeń

facebook