Wspominamy kolonię w Kościelisku

Wieloletnią tradycją naszej szkoły jest to, że organizuje wyjazdowe kolonie dla uczniów, które z roku na rok cieszą się ogromnym powodzeniem. Aby umożliwić wyjazd wszystkim zainteresowanym, a było ich ponad 50, musieliśmy przesunąć termin wyjazd na nieco poźniejszy, niż wcześniej planowaliśmy. W tym roku uczestnicy wraz z opiekunami p. Joanną Bogus, p. Sonią Łęczek-Kajsturą i p. Joanną Furczyk wybrali się po raz drugi do Domu Wczasów Dziecięcych "Pałac Tatrzański" w Kościelisku w terminie od 6 lipca do 13 lipca.
Podstawowym celem wyjazdu była integracja zespołów dziecięcych od klas I do VI poprzez wypoczynek, zabawę i zachęcanie do aktywnego, zdrowego stylu życia. Atrakcji naprawdę nie brakowało, dzieci mogły ciekawie wykorzystać czas spędzony poza domem, a program kolonii był bardzo bogaty. Dzieci brały udział w licznych zajęciach i turniejach sportowych, a także zajęciach muzycznych, plastycznych i rekreacyjnych przygotowanych przez wychowawców DWD "Pałac Tatrzański". Uczestniczyły również w licznych wycieczkach po okolicy poznając piękno otaczającej nas przyrody, ciekawe miejsca oraz walory turystyczno – krajoznawcze najpiękniejszych polskich gór.
Zakopane - Muzeum Przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego: dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych, gdzie mogły obejrzeć min. filmy przyrodnicze, zobaczyć największą makietę Tatr i wysłuchać wyświetlanej na niej prezentacji łączącej obraz i dźwięk. W sali odkryć dzięki nowym technologiom mogły się sporo nauczyć, dobrze się przy tym bawiąc. Uczyły się orientacji na mapie, ćwiczyły pamięć, rozpoznawały odgłosy zwierząt i ćwiczyły spostrzegawczość. Mogły skakać jak kozice lub biegać po lesie, dzięki grze działającej w technice Kinect. Ci, którzy chcieli się dowiedzieć czegoś o zasadach ochrony przyrody, mogli obejrzeć krótkie filmy, a ci, którzy byli zainteresowani odkrywaniem i obserwacją elementów przyrody, mogli skorzystać ze stolików interaktywnych, gdzie wyświetlana jest prezentacja tematyczna, a zadaniem użytkownika jest ustalenie, jak nazywa się dany eksponat. Po drodze trzeba odpowiedzieć na sporo pytań. Uczy to obserwacji, cierpliwości i logicznego myślenia. Na stanowiskach stereoskopowych można było oglądać trójwymiarowe zdjęcia przyrody. Ostatnią atrakcją w centrum była znana już dzieciom klasyczna wystawa przyrodnicza pod tytułem „Rok w Tatrach”, która pokazuje tatrzańska przyrodę w poszczególnych porach roku.
Zakopane: Fabryka Cukierków, spacer Krupówkami.
Kiry: Dolina Kościeliska – przejście przez Jaskinię Mroźną, dotarcie do Polany Pisanej, a następnie do Wąwozu Kraków.
Ścieżka pod Reglami, Mała, Średnia i Wielka Krokiew - słynny kompleks skoczni narciarskich.
Pogoda dopisywała, więc mogliśmy kąpać się w pobliskiej rzeczce, a także wyszaleć się na kąpielisku Szymoszkowa, z widokiem na Giewont  oraz w aquaparku w Zakopanem.
Na ostatnim, pożegnalnym apelu dzieci otrzymały dyplomy za właściwą postawę na kolonii, za zawody sportowe oraz konkurs czystości. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy, drobny upominek. Najbardziej cieszy fakt, że spora grupa dzieci, w tym najmłodszych pojechała na kolonię bez telefonu komórkowego, nastawiając się na lepszy kontakt z rówieśnikami i odpoczynek od zdobyczy cywilizacji. O tym, że pobyt  na kolonii był mile spędzonym czasem oraz że kolonia była udana, świadczą uśmiechnięte i zadowolone buzie naszych uczniów oraz słowa piosenki, którą często śpiewaliśmy: „W Kościelisku jest fajnie, w Kościelisku chcę być, w kościeliskiej ferajnie, zawsze jadać i pić”.
Korzystając z okazji dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Miejskim w Czechowicach-Dziedzicach, za  współfinansowanie wyjazdu,  dzięki pozyskanym środkom koszt kolonii był niższy. Po dokonanym szczegółowym rozliczeniu każdy uczestnik otrzyma we wrześniu zwrot w kwocie 32 zł, gdyż całkowity koszt kolonii (pobyt w ośrodku, wycieczki, atrakcje i przejazd) wyniósł 388 zł.

28 Mar
Wiosenna przerwa świąteczna