Zmiany w systemie oświaty

Drodzy Rodzice uczniów klas pierwszych i drugich!
29 grudnia 2015 roku Parlament Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016r., poz. 35).
Najważniejsza zmiana dotyczy wprowadzenia  obowiązku szkolnego dziecka od 7. roku życia.  Zmiana ta wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom rodziców dzieci 6 – letnich, którzy – protestowali przeciwko obniżeniu wieku obowiązku szkolnego.
W ustawie wprowadzone zostały także przepisy przejściowe odnoszące się do roku szkolnego 2015/2016 oraz 2016/2017.
Zgodnie z art. 7 w/w ustawy, dzieci urodzone w 2009 r., które są już uczniami klasy pierwszej w roku szkolnym 2015/2016, będą mogły – na wniosek rodziców – kontynuować naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2016/2017. W przypadku złożenia takiego wniosku przez rodziców do dyrektora szkoły (w terminie do 31 marca 2016 r.), dziecko nie będzie podlegało klasyfikacji rocznej, a tym samym promowaniu do klasy drugiej czyli nie otrzyma świadectwa szkolnego promocyjnego; jeżeli rodzice zdecydują, że ich dziecko będzie kontynuować naukę w klasie pierwszej w szkole, do której uczęszcza, wobec tego dziecka nie będzie przeprowadzane postępowanie rekrutacyjne do klasy pierwszej na rok szkolny 2016/2017.
Jednocześnie dziecko to do końca roku szkolnego 2015/2016 będzie zobowiązane do kontynuowania nauki w klasie I albo będzie mogło korzystać z wychowania przedszkolnego w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego, jeżeli dyrektor wybranego przez rodziców przedszkola lub szkoły albo osoba prowadząca inną formę wychowania przedszkolnego wyrazi zgodę na przyjęcie dziecka. Przepisy przejściowe dotyczą również dzieci urodzonych w I połowie 2008r. które w roku szkolnym 2015/2016 uczęszczają do klasy drugiej szkoły podstawowej. Na wniosek rodziców złożony do końca marca 2016 r. – w roku szkolnym 2016/2017 dzieci te będą mogły kontynuować naukę w klasie drugiej, na takich samych zasadach, jak dzieci kontynuujące naukę w klasie pierwszej w roku szkolnym 2016/2017.
Decyzja należy do Państwa, nikt przecież lepiej nie zna dziecka niż jego rodzice czy prawni opiekunowie.

Wzór wniosku dla rodziców uczniów klas I i klas II znajduje się na naszej stronie internetowej w zakładce dla – Rodzice – Rekrutacja – Klasa I lub Klasa II.