Być blisko...

Być blisko - tuż obok, słuchać - a nie tylko słyszeć, akceptować - jestem tym, kim Ty jesteś po prostu człowiekiem.

21 października w ramach realizacji Kampanii Zachowaj Trzeźw Umysł - „Nawzajem”, uczniowie klasy 6 b pod opieką pań Soni Łęczek-Kajstury oraz Anny Sobik, odwiedzili Zespół Szkół Specjalnych Nr 4 w Czechowicach-Dziedzicach, przy którym działa Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Pomoc Raduje”.
W atmosferze pełnej ciepła i przyjaźni nasi uczniowie dowiedzieli się jak powstało Stowarzyszenie, jaki jest jego cel oraz jakie działania podejmuje ono w realizacji tych celów.
Najważniejszym było jednak uświadomienie, z jakimi problemami borykają się  na co dzień osoby niepełnosprawne. Dzięki obecności Fundacji Aktywnej Rehabilitacji z Mikołowa szóstoklasiści wraz z młodzieżą ZSS nr 4 mogli zapoznać się z trudnościami, jakie niesie za sobą poruszanie się na wózku inwalidzkim, a także jak ważna jest rehabilitacja osób niepełnosprawnych ruchowo.
Mimo zauważalnego zasłuchania wszystkich obecnych, przyszedł czas na integrację. Nasi uczniowie dzielnie walczyli z gospodarzami w konkurencji składania wózka inwalidzkiego na czas, wykonania slalomu między pachołkami, poruszając się na wózku, jednakże mimo wkładanego wysiłku i chęci, pozostali pokonanymi. Aktywnie brali udział w prezentacjach, na przykład podczas wywrotki wózka inwalidzkiego, czy udzielaniu pomocy osobie niepełnosprawnej ruchowo.
Wizyta w ZSS nr 4 na długo pozostanie w Naszej pamięci i sercach - jej owocem są przygotowania do stworzenia w naszej Czwórce grupy wolontariuszy, którzy prężnie będą działać na rzecz osób niepełnosprawnych przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Pomoc Raduje”. Ważne jest bowiem, aby kształtować w każdym młodym sercu poczucie, iż

„Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowany, obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością”.

(św. Jan Paweł II)

Bardzo dziękujemy Wszystkim zaangażowanym w realizację spotkania.

28 Mar
Wiosenna przerwa świąteczna