Międzynarodowy Dzień Kropki

15 września kropki opanowały „Czwórkę”. Szkoła po raz pierwszy wzięła udział w Międzynarodowym Dniu Kropki, czyli globalnym święcie kreatywności, odwagi i współpracy. A wszystko zaczęło się od książki Petera H. Reynoldsa pt. "The Dot”.
Książka opowiada o dziewczynce, która nie wierzyła w swoje umiejętności. Miała kłopot na lekcji plastyki, gdyż uważała, że nie potrafi malować. Gdy postawiła na kartce kropkę, pani nauczycielka była zachwycona i poprosiła Vashti o podpisanie swojego dzieła. Vashti była zdziwiona, że udało jej się stworzyć obrazek ze zwykłej kropki…

Udział szkoły w tym globalnym wydarzeniu był doskonałą okazją do odkrywania uczniowskich talentów oraz do rozbudzania kreatywności. W organizację Dnia Kropki w „Czwórce” włączyła się cała społeczność szkolna. Kropki królowały na ubraniach i innych częściach garderoby dyrekcji, nauczycieli oraz uczniów. Ci, którzy nie znaleźli ich w swoich szafach ozdobili swoje koszulki w samodzielnie wykonane kropeczki i kółeczka.

W tym dniu nauczyciele prowadzili lekcje z kropką jako motywem przewodnim lub wymyślali zadania z kropkami. Na lekcjach przyrody uczniowie klas 4 - 6 szukali ukrytych w wykreślankach wyrazów bezpośrednio lub luźno kojarzących się z tematem: „Kropki w przyrodzie”. Były to na przykład wyrazy: biedronka, jajko, planeta, jabłko, ziarnko, kamień, itp. Na lekcjach angielskiego uczniowie odczytywali godziny z okrągłych zegarów rozwieszonych w klasie. Sami również rysowali w zeszytach zegary, wykorzystując okrągłe zakrętki. Nie mogło oczywiście zabraknąć zajęć plastycznych inspirowanych kropką. Najmłodsi uczniowie przygotowywali wspólnie klasowe plakaty wykorzystując różne techniki. Jedni wcielali się w postać Vashti, rysując kropki na czystej kartce papieru. Inni przygotowywali biedronki z kropek na łące z bibuły w zielone kropki. Pierwszoklasiści natomiast malowali małe zwierzątka odciskami palców pomalowanych farbą. Każdy z uczniów mógł odkryć w sobie talent i w niego uwierzyć. Z prac uczniów powstała wystawa, wzbogacona o plakaty stworzone na świetlicy szkolnej.
Niesamowita historia Vashti posłużyła również jako temat do rozmów podczas godzin wychowawczych. Nauczyciele po obejrzeniu z uczniami filmu animowanego opartego na książce “The Dot”, omawiali z nimi przesłanie tej historii, a także pomagali im uzmysłowić sobie, że każdy z nich posiada jakiś talent.
W ramach świętowania wręczono pamiątkowe dyplomy oraz nagrody za najlepsze klasowe prace plastyczne w dwóch grupach wiekowych: uczniów klas 1 - 3 oraz klas 4 - 6. Zwycięzcami w swoich kategoriach byli uczniowie klas 3b i 6a. Cukiereczki w kształcie kropek w kropkowych torebeczkach zostały wręczone również w konkursie za najlepsze przebranie w kropki. W tej kategorii nagrody otrzymały dziewczęta z klasy 1b, które paradowały po szkole w pięknych białych spódnicach w czarne grochy, a także uczennica klasy 6b, która w tym dniu była ubrana w kropki od stóp do głów.
Dzień Kropki sprawił radość zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Z pewnością wpisze się on na stałe w kalendarium wydarzeń szkolnych.

28 Mar
Wiosenna przerwa świąteczna